Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výběr kočičky

31. 12. 2007

Výběr kočičky by se rozhodně neměl podcenit.

Tak co, už jste se rozhodli? Chcete opravdu kočičku? A znáte všechna úskalí vašeho rozhodnutí? Dobře. Pak tedy nejspíš začínáte řešit otázku, kde se nějakou vysněnou číču sehnat. Při výběru kočičky máte na výběr většinou z těchto možností:
  1. Chovatelská stanice
  2. Útulek či podobné zařízení pro opuštěné kočky
  3. Poptání se po známých a v inzerátech
Výhody výběru kočky v chovatelské stanici jsou zřejmé. Můžete si vybrat konkrétní – vám sympatické plemeno, v uzavřeném chovu je prakticky vyloučeno zamoření chovu nějakou nemocí (i když už jsem měl tu čest vidět prvotřídní chovatelskou stanici, kde byl celý chov infikován FIP a ačkoliv to majitelé věděli, vesele prodávali koťata za 4000,–Kč bez jediného upozornění), většinou dostanete i jakousi garanci budoucího charakteru kotěte a předpoklad pevného zdraví, vaše kočička bude mít zřejmě i jisté výstavní ambice. Spolu s kočičkou dostanete někdy i základní výbavu, používané krmivo na několik dní, očkovací průkaz s doklady o prodělaných negativních vyšetřeních na smrtící kočičí nemoci. U kotěte z chovné stanice máte jistotu charakteru a dobrého zdraví. Na obrázku vrh koťat z chovatelské stanice britských koček Z lužínek.Problém někdy spočívá v přílišné přešlechtěnosti koček u chovatelů, kteří preferují čistý zisk. U takto přešlechtěných koček dochází k nevratným genetickým změnám a anomáliím, ale pevně věřím, že je to opravdu spíš problém několika nezodpovědných chovatelů, kterým jde jen o zisk z prodeje budoucích šampionů. Určitě není dobré když je na mámě kočce vidět, že je bez odpočinku znovu a znovu připouštěna. To značí právě prospěchářství chovatele, kterému vůbec nejde o kočky.  . Cena za čistokrevné kotě je velmi vysoká, ale nezapomeňte, že je v ní zahrnuto výše uvedené kompletní očkování, všechna vyšetření, krmivo a případná výbavička s sebou. Pokud dáváte za kotě víc než 3000,–Kč, pak by to mělo být pravidlem.
Kdo nemá výstavní ambice, nechce dávat za kotě od tří tisíc víše, nebo jen zkrátka chce pomoci, ten zamíří se svým výběrem do kočičího útulku nabo depozita. Ve většině případů není vůbec třeba se něčeho obávat. Lidé v útulcích znají dobře své kočky, snad ve všech případech dostanete kočku vakcinovanou, odčervenou a v případě výběru již dospělé kočky i kastrovanou. Výhoda je též právě zmíněná možnost vybrat si i dospělou kočku. Kočičky mají v útulcích výborné podmínky (většina útulků funguje coby domácí depozita, kdy kočky žijí v domácnostech členů sdružení), perfektní péči a vůbec nejsou problematické, jak občas majitelé chovatelských stanic tvrdí. Lidé, kteří se o kočičky v útulku starají jsou velmi zkušení, narozdíl od chovatelů jim většinou vůbec nejde o to z prodeje jakýmkoliv způsobem profitovat, naopak jde jim jen o to, aby se kočičce dostalo to co potřebuje. Jsou schopni vám říct, která kočička je vhodná k dětem, upozornit na případné poruchy charakteru, vysvětlí, co která kočička zažila za strasti před tím, než se dostala do útulku a jak je třeba se k ní chovat. Útulek většinou za kočičku nechce vůbec nic nebo jen příspěvek na vakcinaci, který ale ani zdaleka nepokrývá vynaložené prostředky. Nečekejte většinou provedené testy na známé ničivé choroby FIP,FIV,FeLV ani vakcinaci proti nim. Ne jen kvůli jejich ceně, ale zejména kvůli mizivé spolehlivosti svým způsobem i principiální nesmyslností testů v prostředí tolika neustále se střídajících koček. Tímto rádi argumentují právě chovatelé čistokrevných koček, ale taková argumentace je zcela zcestná. Osobně doporučuji tuto volbu, jak získat svou kočičku!
Třetí možností je pořídit si kočičku od někoho známého, přátel, přátel vašich přátel či člověka na inzerát, kterému náhodou nechtěně jejich kočka přinesla koťata a oni neví kam je dát, pak není v podstatě co řešit. Dle mě je to však ta nejhorší volba. Lidé kteří nejsou schopni předejít nechtěnému těhotenství své kočky například kastrací, podle mne kočkám příliš nerozumí a péče vázne i jinde než jen v kastraci. Takový člověk se většinou chce nechtěných koťat zbavit, rozhodně s nima nechce mít žádné náklady. Kočky proto většinou vůbec nejsou nijak ošetřovány, očkovány ani odčervovány, k jídlu dostávají zbytky jídel a zdravotní potíže na sebe většinou nenechají dlouho čekat. Vše je ale individuální a pokud člověka od kterého si kotě berete dobře znáte, pak je nejspíš vše v pořádku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář